• Tikinti şirkətləri hansı şərtlər təklif edir? - "Renessans palace" YK
2016-cı ilin sonunda Azərbaycan Beynəlxalq Bankının xətti ilə verilən 20 illik ipoteka dayandırıldıqdan sonra ilkin daşınmaz əmlak bazarında satış şərtlərinin sadələşdirilməsi müşahidə olunur. Buna misal olaraq, “Elmlər Akademiyası” metro stansiyası yaxınlığında yerləşən “Renessans Palace” premium klass yaşayış kompleksini göstərmək olar. Burada 2016-cı ilin noyabr ayında 20 illik ipoteka ilə yanaşı olaraq ilkin ödənişi 30% təşkil edən 2 illik daxili kredit də təklif olunurdu. Yanvar ayından etibarən 20 illik ipoteka dayandırıldıqdan sonra daxili kreditin müddəti 1 il artırılıb. Hal-hazırda kompleksdə ilkin ödənişi 30% təşkil edən 3 illik faizsiz daxili kredit təklif olunur.
Qeyd etmək yerinə düşər ki, satış şərtlərinin sadələşdirilməsi ilkin bazarda müşahidə olunan ümumi tendensiyadır. “AS Group Investment” Şirkətlər qrupu nəzdində Strateji araşdırmalar mərkəzi ilkin daşınmaz əmlak bazarında apardığı araşdırmaya əsaslanaraq bu qənaətə gəlib. Belə ki, noyabr ayında (20 illik ipoteka qüvvədə olduğu zaman) tikinti şirkətlərinin verdiyi daxili kreditin müddəti 24 aydan çox deyildi (bir tikinti şirkəti istisna olmaqla). Daxili kreditin ilkin ödənişi isə 30-50% arasında dəyişirdi. Mart ayında isə artıq əhəmiyyətli dəyişiklər qeydə alınıb. Tikinti şirkətlərinin təklif etdiyi daxili kreditin müddəti artıq 12-60 ay təşkil edir. İlkin ödənişin aşağı həddi isə 20%-dək azalıb. Tikinti şirkətlərinin təklif etdiyi kredit faizsiz olsa da, 100% ödənişlə kredit arasında qiymət fərqi var.
Strateji araşdırmalar mərkəzinin mütəxəssislərinin rəyinə əsasən hal-hazırda developerlərin uzunmüddətli kredit vermək imkanları məhduddur. Əgər tikinti şirkəti uzunmüddətli daxili kredit təklif edirsə, bu layihənin başa çatdırılmasını təhlükə altına qoya bilər. Bu fikir, üç əsas arqument üzərində qurulub:
1. Uzunmüddətli daxili kredit təklif edən şirkətlərin nağd pul təminatında problemləri var. Beləliklə, artıq mənzil almış insanların etibarını sarsıtmamaq və tikinti işlərini davam etdirmək üçün bəzən kredit 100% ödəniş qiymətinə verilir. Qısa müddətli perspektivdə pul axını təmin edilsə də, uzunmüddətli perspektivdə tikinti işlərinin davam edəcəyi sual altında olacaq. Biznesin Qızıl Qanununa əsasən, bu gün alınan məbləğ, sabah alınan eyni məbləğdən daha çoxdur. Bir sözlə zaman pulu dəyərsizləşdirir. Məhz buna görə, tikinti şirkətləri öz vəsaitlərini qısa müddət ərzində almaqda maraqlıdılar.
2. Orta və yüksək seqmentdən olan layihələrdə əsas xərc aparan tikinti materialları xaricdən idxal olunur. Dolların möhkəmlənməsi fonunda idxal olunan tikinti materialların qiyməti bahalaşacaq. Gəliri manatda, tikinti materiallarını isə xarici valyutada alan tikinti şirkətləri təzyiqə davam gətirməyib ya keyfiyyətə müdaxilə edəcək, ya da tikinti işlərini yarımçıq qoyacaq.
3. Tikinti materiallarının bahalaşması və pulun dəyərsizləşməsi təhlükəsi ilə üzləşən tikinti şirkətinin krediti xarici valyutadadırsa, onda bu şirkət üçqat təhlükə ilə üzləşəcək. Məzənnə dəyişikliyi gəliri manatda, borc öhdəllikləri xarici valyutada olan tikinti şirkəti üçün böyük təhlükədir. Kreditlər üzrə faiz ödənişləri risk dərəcəsini daha da artırır.
Beləliklə, uzunmüddətli kredit təklif edən və tikinti işləri bünövrədə olan layihələrin təhvil verilməsi böyük sual altındadır. Məhz buna görə, kreditlə tikintisi başa çatmaqda olan yaşayış komplekslərində mənzil almaq tövsiyə olunur.

• Какие условия предлагают строительные компании? - ЖК "Renessans palace"
После приостановления, в конце 2016 года выдачи 20-летнего ипотечного кредита по линии Международного Банка Азербайджана, на первичном рынке жилой недвижимости наблюдается упрощение условий продаж. В качестве, примера можно привести расположенный вблизи метро станции «Эльмляр Академиясы» жилой комплекс премиум класса Renessans Palace. Здесь, в ноябре 2016 года, наравне с 20-летней ипотекой предлагался 2-летний внутренний кредит с первоначальным взносом 30%. С января, срок внутреннего кредита увеличился на 1 год и достиг до 3 лет. На данный момент в комплексе предлагается 3-летний внутренний кредит с первоначальным взносом 30%.
Следует отметить, что упрощение условий продаж является общей тенденцией, которая наблюдается на первичном рынке. К такому выводу, по итогам исследования первичного рынка недвижимости, пришел Центр стратегических исследований при Группе компаний AS Group Investment. В частности, в ноябре (когда 20-летняя ипотека была в силе) срок внутреннего кредита, предоставляемого строительными компаниями, не превышал 24 месяца (за исключением одной строительной компании). Первоначальный взнос кредита менялся в коридоре 30-50%. В марте произошли значимые изменения. Верхний предел срока внутреннего кредита увеличился до 60 месяцев и меняется в коридоре 12-60 месяцев. Нижний предел первоначального взноса снизился до 20%. Хотя и внутренний кредит беспроцентный, между 100% оплатой и кредитом есть ценовая разница.
Согласно мнению экспертов центра стратегических исследований, возможности выдачи долгосрочных кредитов у строительных компаний ограничены. Если строительная компания предлагает долгосрочный кредит, то это может поставить под угрозу завершение проекта. Это мнение основывается на трех основных аргументах:
1. У компаний, предлагающих долгосрочный внутренний кредит есть проблемы с наличными деньгами. Тем самым, чтобы не подорвать доверие уже купивших квартиру и продолжить строительные работы кредит порой выдается по цене 100% оплаты. Если и в краткосрочной перспективе обеспечивается поток наличных денег, то в долгосрочной перспективе продолжение строительных работ окажется под вопросом. Согласно Золотому Закону бизнеса, ценность сегодняшних денег выше, чем ценность той же суммы, получаемой в будущем. Одним словом время обесценивает деньги. Именно по этой причине, строительные компании должны быть заинтересованы в получении своих денег в течении короткого периода времени.
2. В проектах среднего и высшего сегмента строительные материалы, являющиеся основной статьей расхода импортируются из-за рубежа. На фоне укрепления доллара, стоимость импортируемых строительных материалов также повысится. Строительные компании, которые получают свой доход в национальной валюте, но покупают строительные материалы в иностранной валюте не выстояв перед давлением или снизят качество стройматериалов или же приостановят строительные работы.
3. Строительные компании, у которых кредиты в иностранной валюте, столкнутся с трехкратным риском. Наравне с ростом цен на строительные материалы и обесцениваем денег, строительным компаниям грозит изменение курса. Проценты по кредитам еще больше увеличивают степень риска.
Таким образом, сдача проектов, находящихся на уровне «котлована» и предлагающих долгосрочный кредит находится под большим вопросом. Именно по этой причине, рекомендуется покупать квартиры по кредиту в жилых комплексах, строительство которых близко к завершению.