• Təhlükəsiz mənzil axtaranlar üçün 5 tövsiyə - "Renessans palace" YK
Bu yaxınlarda “AS Group İnvestment” Şirkətlər Qrupu ictimaiyyətin diqqətinə “Etibarlı tikinti şirkətini müəyyən etmək üçün yeddi tövsiyə” araşdırmasını təqdim etmişdi (http://www.asgroup.az/kiv_haqqimizda,584/lang,az/). Bu araşdırmada etibarlı tikinti şirkətini müəyyən etmək üçün yeddi tövsiyə öz əksini tapıb. Bu istiqamətdə araşdırmalarını davam etdirərək “AS Group İnvestment” təhlükəsiz mənzil axtaranlar üçün bir sıra tövsiyələr hazırlayıb.
Özünün məşhur tələbatlar iyerarxiyasında tanınmış Amerika psixoloqu Abraham Maslou insanın təhlükəsizliyə olan tələbatını əhəmiyyətinə görə ikinci yerdə yerləşdirib. Beləliklə təhlükəsiz mənzil necə olmalıdır?
Tövsiyə №1: Yanacaq doldurma məntəqələrinin və magistral qaz xətlərinin yaxınlığında tikilən yaşayış binalarında mənzil almayın.
Təəssüf ki, Azərbaycan tikinti şirkətləri bəzən hətta ən önəmli təhlükəsizlik tələblərinə belə məhəl qoymur. Azərbaycan Respublikasının Şəhərsalma və Tikinti Məcəlləsinin 9-cu maddəsində deyilir: Yanğından, təbii və ya texnogen xarakterli təhlükəli təsirlərdən müdafiə ilə bağlı tələblərə uyğunluğu baxımından tikinti ərazisinin və tikinti obyektinin təhlükəsizliyi təmin edilməlidir. Mövcud reallıqda bu tələblərə nə dərəcədə əməl olunur sualı daha çox ritorik xarakter daşıyır. Azərbaycanda yanacaq doldurma məntəqələrinin, magistral qaz xətlərinin yanında yaşayış binalarının inşa olunması hallarına rast gəlinir. Halbuki, son zamanlar baş verən hadisələrin xronikası təhlükəsizlik tələblərinə etinasız yanaşmanın faciəvi nəticələrindən xəbər verir. Bu ilin iyununda Qananın paytaxtı Akkrada baş verən partlayış nəticəsində 100 nəfər həlak oldu. Bu yaxınlarda Mahaçqalada yanacaq doldurma məntəqəsinin yaxınlığında baş verən partlayış nəticəsində 3 nəfər həlak oldu. Hətta insan tələfatından yayınmaq mümkün olsa da, binanın alt mərtəbələrinə ciddi ziyan dəyə bilər ki, bu da son nəticədə binanın qəzalı vəziyyətə düşməsi ilə nəticələnə bilər.
Tövsiyə №2: Tikinti materiallarının odadavamlılığına diqqət yetirin.
Yaşayış binasının (kompleksinin) yanacaq doldurma məntəqəsindən və magistral qaz xəttindən kifayət qədər uzaqlıqda yerləşdiyinə əmin olduqdan sonra istifadə edilən tikinti materiallarının odadavamlılığına nəzər salmaq lazımdır. Ümumilikdə isə, iri yanğınlara qarşı təbii daşlar, o cümlədən qranit, mərmər və ağlay daha davamlı olur.
Tövsiyə №3: Zəlzələ təhlükəsini minimuma endirin.
Beləliklə siz artıq əminsiniz ki, iri yanğın və partlayış təhlükəsi minimuma endirilib. Bundan sonra siz artıq zəlzələ təhlükəsi haqqında düşünməlisiniz. Bu təbii fəlakətdən qaçmaq demək olar ki, mümkün deyil. Hər il dünyada bir neçə milyon hiss edilməyən, 20 min hiss edilən, 7 min güclü zəlzələ olur ki, bunlardan 150 ciddi dağıntılara səbəb olur. Dünya şəhərlərinin 2/3 fəlakətin baş verə biləcəyi ərazidə yerləşir. Azərbaycan və onun paytaxtı Bakı seysmoloji nöqteyi-nəzərdən aktiv zonada yerləşib. Amma siz Yasamalı, Bakının seysmoloji nöqteyi-nəzərdən ən dayanıqlı rayonunu seçə bilərsiniz. Bununla siz zəlzələ təhlükəsini minimuma endirəcəksiniz. Yuxarıda deyilənlərə bunu da əlavə edək ki, monolit dəmir-beton texnologiyası, keyfiyyətli tikinti materiallarının istifadə olunması şərti ilə 9-ballıq zəlzələyə davamlılığı təmin edir.
Tövsiyə №4: Yaşamaq üçün təhlükəsiz rayon seçin.
Zəlzələyə davamlılıq Yasamal rayonunun yeganə üstünlüyü deyil. Bu rayonun bir hissəsi mərkəzdə yerləşdiyindən, bu təhlükəsiz məkan axtaranlar üçün münasib seçimdir. Amma ümumilikdə Azərbaycanda kriminal vəziyyət nəzarət altındadır və təhlükəsiz məkan anlayışı şərti xarakter daşıyır.
Tövsiyə №5: Təhlükəsizlik tələblərinə cavab verən yaşayış kompleksini seçin
Ən nəhayət yaşayış kompleksinin özündə təhlükəsizlik ən yüksək səviyyədə təmin olunmalıdır. Müşahidə kameraları, məhdud giriş və 24-saatlıq mühafizə ilə yanaşı olaraq MDB məkanında son zamanlar “avtomobilsiz həyət” müraciət edirlər. Azərbaycanda bu konsepsiya ilk dəfə olaraq “Renessans Palace” yaşayış kompleksində tətbiq edilmişdir. Torpaq sahəsinin səmərəli istifadəsi ilə yanaşı olaraq bu konsepsiya sakinlərin təhlükəsiz istirahətini təmin edir.
Deyilənləri yekunlaşdıraraq, sizin gələcək mənzilinizin təhlükəsizlik tələblərinə cavab verməsini arzu edirik.

• Топ-5 советов: Как найти безопасное жилье - ЖК "Renessans palace"
Недавно Группа Компаний «AS Group Investment» подготовила и представила вниманию общественности статью «Семь советов для выявления надежного застройщика» – http://www.asgroup.az/kiv_haqqimizda,584/lang,ru/, где подробно описываются основные признаки, на основе которых можно определить надежного застройщика. Продолжая исследования в этом направлении «AS Group Investment» подготовила ряд рекомендаций для тех, кто находится в поисках безопасного жилья.
В своей знаменитой Иерархии потребностей видный американский психолог Абрахам Маслоу, потребность человека в безопасности по своей значимости поставил на второе место (вслед за физиологическими потребностями). Так каким же должно быть безопасное жилье?
Рекомендация №1: Избегайте жилых домов построенных вблизи АЗС и магистральных газопроводов.
К сожалению, азербайджанские застройщики порой игнорируют даже самые важные требования безопасности. Обратимся к 9-ой статье Градостроительного и Строительного Кодекса АР, которая гласит, что должна быть обеспечена безопасность территории застройки и объекта строительства с точки зрения соответствия требованиям, связанным с противопожарной защитой, защитой от опасных воздействий природного или техногенного характера. Но, соблюдаются ли на деле требования Закона, вопрос риторический. В Азербайджане встречаются случаи, когда жилые дома и комплексы строят вблизи автозаправочных станций и магистральных газопроводов, несмотря на то, что хроника недавних событий красноречиво говорит о трагических последствиях столь пренебрежительного отношения к требованиям безопасности. В июне этого года при взрыве в автозаправочной станции в столице Ганы Аккре погибли более 100 человек. Недавно в Махачкале взорвалась автозаправочная станция, что повлекло гибель трех человек. Может и во время взрыва вблизи жилых зданий, летальных последствий удастся избежать, но от повреждений нижних этажей навряд ли. Это может повлечь за собой аварийность всего здания.
Рекомендация №2: Обратите внимание на огнестойкость строительных материалов.
Если вы удостоверились, что жилой комплекс (здание) построен в достаточной отдаленности от АЗС или магистрального газопровода (как минимум 50 метров), то необходимо обратить внимание на огнестойкость использованных при строительстве стройматериалов. В целом, наиболее устойчивы к крупным пожарам здания облицованные гранитом, мрамором и аглаем, то есть естественными камнями.
Рекомендация №3: Сведите до минимума опасность землетрясения.
Вы убедились, что опасность взрыва или крупного пожара сведена до минимума. Теперь вам необходимо свести до минимума вероятность землетрясения. Избежать этого природного бедствия почти невозможно. Ежегодно в мире происходят несколько миллионов едва уловимых землетрясений, 20 тысяч уже хорошо ощутимых и 7 тысяч сильных. Из 7 тысяч сильных минимум 150 приводят к разрушениям. На территории, где может произойти катастрофа, расположены 2/3 всех городов мира. Азербайджан и его столица Баку находятся в сейсмоактивной зоне. Но, вы можете поселиться в одном из самых сейсмически устойчивых зон Баку, к которым относятся и Ясамальский район. К вышесказанному добавим, что технология монолитного железобетона, с условием использования качественных строительных материалов может обеспечить устойчивость к 9-бальным землетрясениям.
Рекомендация №4: Выбирайте для жизни безопасный район.
Впрочем сейсмологическая устойчивость не единственное преимущество Ясамальского района. Часть этого района расположена в центре, что является удобным решение для тех, кто находится в поисках безопасного места. В целом, в Азербайджане криминогенная ситуация находится под контролем, исходя из чего понятие безопасный район в Азербайджане и в Баку носит условный характер.
Рекомендация №5: Выбирайте жилой комплекс, отвечающий всем требованиям безопасности
И наконец в самом жилом комплексе безопасность должна быть обеспечена на самом высоком уровне. Наравне с камерой наблюдения, ограниченным доступом и круглосуточной охраной в последнее время в пространстве СНГ часто обращаются к концепции «двор без машин», которая в Азербайджане впервые была применена в жилом комплексе «Renessans Palace». Наравне с эффективным использованием земельного участка эта концепция обеспечивает безопасность, отдыхающих во дворе жителей.
Суммируя вышесказанное, мы всем вам желаем найти квартиру вашей мечты, которая кроме всего прочего будет также безопасной.