Regionun aparıcı developerlərindən olan “AS Group İnvestment” şirkəti tərəfindən inşa olunan və “Elmlər Akademiyası” metro stansiyası yaxınlığında yerləşən premium səviyyəli “Renessans Palace” yaşayış kompleksində kommersiya obyektlərinin satışına başlandı. İlkin plana əsasən kommersiya obyektlərinin ümumi sahəsi 20400 kv. metr təşkil edəcək. Qeyd edək ki, kommersiya obyektlərini icarələmək istəyənlər, icarə müqaviləsini şirkətlə indidən bağlaya bilərlər.
“Renessans Palace”-da kommersiya obyektlərinin logistikasınını, profilini və sahəsini əks etdirən inkişaf konsepsiyasının işlənməsi zamanı da “AS Group İnvestment” öz strategiyasına sadiq qalıb, bu sahənin aparıcı təmsilçisi “Sonae Sierra” şirkəti ilə əməkdaşlıq qurdu. Xatırladaq ki, “Sonae Sierra” şirkəti kommersiya obyektləri sahəsində zəngin təcrübəyə malikdir və hal-hazırda şirkət bazar qiyməti 6 mlrd. avro, ümumi sahəsi 1,9 mln. kvadrat metr olan 46 ticarət mərkəzinin mülkiyyətçisidir.
Onu da qeyd etmək yerinə düşər ki, “Sonae Sierra” şirkəti “Renessans Palace” yaşayış kompleksində kommersiya obyektlərinin profilini və sahəsini müəyyən etmədən öncə, geniş bazar araşdırması aparıb. Şirkətin hesablamalarına görə, “Renessans Palace”-ın kommersiya obyektləri əsas əhatə dairəsində məskunlaşan 47 min potensial müştəri üçün mükəmməl yerləşməyə malikdir. Ümumilikdə isə, 2017-ci ildə “Renessans Palace”-da yerləşən kommersiya obyektləri təqribən 256 min mal və xidmət alıcısını cəlb edəcək. Rəsmi statistika və ev təsərrüfatlarının büdcələrinin araşdırılmasına əsaslanan hesablamalar göstərir ki, “Renessans Palace”-ın ümumi əhatə dairəsində əhalinin xalis gəliri 1,4 mlrd. avro. təşkil edəcək. Əhalinin gəlirlərinin 1,1 mlrd. avrosu istehlaka, o cümlədən 629 mln. avro – ərzağın alınmasına, 482 mln. avro – sənayə məhsullarının alınmasına, məişət ehtiyaclarının ödənilməsinə və asüdə vaxtın keçirilməsinə yönələcək.
“Sonae Sierra”-nın verdiyi proqnoza əsasən “Renessans Palace”-ın kommersiya obyektlərində ümumi illik pərakəndə dövriyyə 26 mln. avro təşkil edəcək ki, bundan 7,2 mln. avro ərzağın yerdə qalan 19 mln. isə digər pərakəndə ticarət növlərinin və xidmət sektorunun payına düşəcək. Ümumilikdə “Renessans Palace”-ın kommersiya obyektlərinə ildə 2,4 mln. insan gələcək.
Bununla da, kommersiya obyektlərinin profili və sahəsi mövcud tələbə uyğun olaraq müəyyən olunub. “Sonae Sierra” və “AS Group İnvestment”-in birgə hesablamalarına əsasən “Renessans Palace”-ın kommersiya sahələrində restoran, supermarket, kinoteatr, tibb mərkəzi, idman sağlamlıq mərkəzi, uşaq bağçası və xidmət sektoru müəssisələrinin yaradılması daha məqsədəuyğundur.
Kommersiya obyektlərinin qiyməti obyektin yerləşməsi, sahəsi və profilinə uyğun olaraq dəyişir.
Beləliklə, “Renessans Palace” yaşayış kompleksində kommersiya obyekti almaq və ya icarələməklə, siz artıq bir çox parametrləri dəqiqliklə hesablanmış uğurlu bir biznes layihənin təməlini qoymuş olursunuz.

• The sale of commercial objects in “Renessans Palace” began - "Renessans palace" RC
In situated near “Elmlyar Akademiyasi” metro station the premium-class housing estate “Renessans Palace”, which construction is performed by one of the leading construction company in the region – AS Group Investment began the sale of commercial objects. According to preliminary plan the total area of commercial objects will be 20400 sq. m. The persons, who wish to rent the commercial objects, can already sign agreement with company.
During the developing’s concept of the commercial objects, which reflects its logistics, profile and area the construction company also cooperated with leading representative of the sphere – well-known company in the world “Sonae Sierra”. The “Sonae Sierra” owns 46 trade centers with total area 1,9 mln. square meter and market cost 6 billion euro.
Before the defining the area and profile of commercial objects in “Renessans Palace”, the company “Sonea Sierra” conducted the market research. According to its calculations, “Renessans Palace” has ideal location for 47 thousands potential clients, living in basic catchment area. In 2017 the commercial objects in “Renessans Palace” will attract the 256 thousands potential buyers of goods and services. The official statistics and additional research in household budgets indicate, that the total income of people, who are living in basic catchment area will be 1,4 billion euro. 1,1 billion from the sum will spend in consumption (629 million euro in food consumption and 482 million to buy industrial goods and services).
According to «Sonae Sierra» calculations the total retail circulation in commercial objects of “Renessans Palace” will be 26 million euro. 7,2 million euro will circulate in food and 19 million euro in another kind of retail trade and service sector. Average annual attendance in commercial objects will be about 2,4 million people.
Profile and area of commercial objects defined according current demand. According to joint calculations of “As Group Investment” and “Sonae Sierra” it is relevant to create in commercial areas the restaurant, supermarket, cinema, medical center, sport center, boutique and enterprises in sphere of everyday services.
The cost of commercial objects depends from its location, area and profile.
Thereby by buying or renting the commercial objects in “Renessans Palace”, you create the base for successful business, many parameters of which already calculated.