• «Renessans Palace» Azərbaycan xalqını Dövlət Bayrağı Günü münasibətilə təbrik edir - "Renessans palace" YK
09.11.2015
«Renessans Palace» Azərbaycan xalqını Dövlət Bayrağı Günü münasibətilə təbrik edir
Azərbaycanın Dövlət bayrağı ilk dəfə Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 1918-ci il 9 noyabr tarixli qərarı ilə milli bayraq kimi qəbul edilmişdir.
Rəsmi olaraq Milli Bayraq, yenidən 72 il sonra Azərbaycan ərazisində Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Sovetinin 1990-cı il 19 yanvar tarixli qərarı əsasında Naxçıvan Ali Sovetinin binası üzərində ucaldılmışdır. 1990-cı il noyabrın 17-də Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin ümummilli lider Heydər Əliyevin sədrliyi ilə keçirilən sessiyasında Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin bayrağı Naxçıvan Muxtar Respublikasının dövlət bayrağı kimi qəbul olunmuşdur. 1991-ci il fevralın 5-də Azərbaycan Respublikasının Ali Soveti Dövlət bayrağı haqqında Qanun qəbul edərək üçrəngli bayrağa Azərbaycan Respublikasının dövlət bayrağı statusunu vermişdir.
Azərbaycan Respublikasının prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən 17 noyabr 2009-cu ildə imzalanmış sərəncama əsasən 9 noyabr Dövlət Bayrağı Günü kimi qeyd olunur. Dövlət başçısı həmçinin Dövlət Bayrağı Günü münasibətilə Əmək Məcəlləsinə dəyişikliklərin edilməsi haqqında təklifinə əsasən Dövlət Bayrağı Günü Azərbaycanda qeyri-iş günüdür.
“Renessans Palace” Azərbaycan xalqını Dövlət Bayrağı Günü münasibətilə təbrik edir və Azərbaycanın Milli Bayrağının əsrlər boyu müstəqil Azərbaycanın ərazisində dalğalanacağına öz əminliyini bildirir.

“Renessans Palace” congratulates Azerbaijani people on occasion of State Flag Day
State flag of Azerbaijan was adopted as a national flag for the first time by the decision of the Azerbaijan Democratic Republic dated 9 November 1918.
This flag was hoisted officially in the territory of Azerbaijan over the building of the Supreme Soviet of Nakhchivan, according to the decision adopted by the Supreme Soviet of the Nakhchivan Autonomous Republic dated 19 January 1990. Later, during the session of the Supreme Assembly of the Nakhchivan Autonomous Republic on 17 November 1990, chaired by national leader Heydar Aliyev, the flag of the Democratic Republic of Azerbaijan was adopted as the state flag of the Nakhchivan Autonomous Republic. On 5 February 1991, the Supreme Soviet of Azerbaijan Republic adopted a decree on state flag, granting the tricolor flag the status of state flag of the Republic of Azerbaijan.
According to signed by the president of Azerbaijan Ilham Aliyev on 17-th November the order, 9-th November is noted as Day of National flag. President also sent to parliament the offer on entering into the Labour Code of change in connection with Day of National flag. Estimated the offer Milli Mejlis made corresponding change to the Labour Code, and based on this change the Day of National Flag is considered the day off.
“Renessans Palace” congratulates the Azerbaijani people on the occasion of Day of National Flag of Azerbaijan and expresses the confidence that National Flag of Azerbaijan will wave centuries over the territory of independent Azerbaijan.