“Renessans Palace”-a xüsusi nişan təqdim olunub
Bakı Şəhər İcra Hakimiyyəti Memarlıq və Şəhərsalma Baş İdarəsi Yasamal Rayonu, Zahid Xəlilov küçəsi, 576-cı məhəllədə inşa olunan “Renessans Palace” yaşayış kompleksinə, tikinti işlərinin başlanılması üçün əsas olan №97 Xüsusi Nişanı təqdim edib. Qeyd edək ki, Şəhərsalma və Tikinti Məcəlləsinin sifarişçi və tikinti layihəsinin qarşısında qoyduğu çoxsaylı və ciddi tələblər sayəsində, tikintinin başlanılması üçün əsas olan xüsusi nişanı az sayda yaşayış kompleksi ala bilib.
Sənəddə, obyektin təyinatı, Bakı Şəhər İcra Hakimiyyəti Memarlıq və Şəhərsalma Baş İdarəsində tikinti layihəsinin memarlıq-planlaşdırma bölməsinin razılaşdırılması, tikinti layihəsi üzrə dövlət ekspertiza orqanının – Azərbaycan Respublikası Fövqəladə Hallar Nazirliyinin Tikintidə Təhlükəsizliyə Nəzarət Dövlət Agentliyinin müsbət rəyi öz əksini tapmışdır.
Azərbaycanda tikinti sektorunun sürətli inkişafı, bu sahədə Qanunvericiliyin də təkmilləşdirilməsinə ehtiyac yaratdı. 29 iyun 2012-ci il tarixli 392-IVQ nömrəli Qanun ilə Azərbaycan Respublikasının Şəhərsalma və Tikinti Məcəlləsi təsdiq edildi. Bu sənədə əsasən mərtəbələrinin sayı 3-dən, hündürlüyü 12 metrdən və aşırımlarının uzunluğu 6 metrdən çox olmayan yaşayış evlərinin tikintisi istisna olmaqla digər yaşayış binalarının tikintisinə icazə tələb olunur. Prosedura əsasən sifarişçi tikintiyə icazə almaq üçün müvafiq icra hakimiyyəti orqanına ərizə ilə müraciət edir. Ərizəyə torpaq sahəsi üzərində mülkiyyət, icarə və ya istifadə hüququnu təsdiq edən sənədin surəti, tikinti layihəsi və sifarişçi hüquqi şəxs olduqda, hüquqi şəxslərin dövlət reyestrindən çıxarışının surəti əlavə olunur. Müvafiq icra hakimiyyəti orqanı sənədlərin tamlığını yoxlayıb, tikinti layihələrini ekspertizadan keçirilməsi üçün ekspertiza müəssisəsinə göndərir.
Tikintiyə dair sənədlərin tamlığı təmin edildikdən sonra, müvafiq icra hakimiyyəti orqanı tikintiyə icazə ilə fəaliyyət sferasına (maraqlarına) toxunulan və müvafiq icra hakimiyyəti orqanı tərəfindən tikintinin təyinatına uyğun olaraq müəyyən edilən aidiyyəti qurumlara rəy bildirilməsi üçün sorğu göndərir. Həmin sorğuya 1 ay müddətində rəy bildirilməlidir. Həmçinin, müvafiq icra hakimiyyəti orqanı tikintiyə dair ərizəyə daxil olmuş rəylər nəzərə alınmaqla 3 ay ərzində baxır və tikintiyə icazə verilməsi və ya icazə verilməsindən imtina edilməsi barədə qərar qəbul edir. Tikintiyə icazə verildiyi halda, bu barədə qərarın surəti və tikinti işlərinə başlanılması üçün əsas olan xüsusi nişan ərizəçiyə eyni vaxtda təqdim olunur.
Əslində isə tikintinin Qanunvericiliyinin tələblərinə əsasən aparılması son zamanlara dək, çox ciddi bir problem idi. Müstəqil araşdırmalara görə, hazırda Bakıda çoxmənzilli yeni tikililərin yalnız 30%-i istismara qəbul edilib.
Çoxmənzilli yeni tikilinin istismara qəbul edilməsi, həm xüsusi nişanın alınması, həm də tikintinin ümumilikdə Tikinti və Şəhərsalma Məcəlləsinin tələblərinə uyğun aparılmasını əhatə edir. Qeyd edək ki, “Renessans Palace” yaşayış kompleksinin aldığı xüsusi nişanda da “Obyektin tikintisi Azərbaycan Respublikası Şəhərsalma və Tikinti Məcəlləsinin, şəhərsalma və tikintiyə dair normativ sənədlərin tələblərinə və tikinti layihəsinə uyğun aparılmasının” zəruriliyi qeyd olunur.
Məcəlləyə görə hər hansı torpaq sahəsində tikinti obyektinin, xüsusən də binanın tikintisinə yalnız həmin torpaq sahəsinin avtomobil yoluna çıxışı olduğu hallarda yol verilir. Bundan əlavə tikinti obyekti yanğına qarşı davamlı olmalıdır, sağlam və təhlükəsiz yaşayış mühitinin formalaşdırılmasına xidmət etməlidir, istifadəçilər üçün arzuolunmaz risklərin meydana çıxmasına və ya bədbəxt hadisələrə (yıxılmaya, sürüşməyə, yanmaya, elektrik cərəyanının vurmasına və sairəyə) zəmin yaratmamalıdır, səs-küyün və vibrasiya təsirlərinin insan sağlamlığına təhlükə törətməyən həddi keçməməsini təmin etməlidir, istilik təchizatı, havalandırma, təbii və süni işıqlandırma, akustika (səs izolyasiyası və otaqların akustikası) tələblərinə uyğun olmalıdır, enerji resurslarına qənaət edilməsi və enerji səmərəliliyi ilə bağlı tələblərə uyğun olmalıdır, əlillərin və hərəkət imkanları məhdud digər şəxslərin tikinti obyektindən istifadəsi ilə bağlı zəruri infrastruktura malik olmalıdır.

“Renessans Palace” received special sign
The head department of architecture and town-planning of executive power of the city of Baku, has presented to located in the Yasamal district, on Zakhid Khalilov Street, the 576th quarter the housing estate “Renessans Palace”, a special sign No. 97 which is a basis for starting the construction works. We will note that in view of numerous and difficult requirements which are put before the customer and the construction project by the Code of Town Planning and Construction, the special sign which is a basis to start construction works, could receive only small number of housing estates.
In the document is reflected the purpose of object, approval in Head department of architecture and town-planning at executive power of the city of Baku of department of architecture planning of construction project, the positive conclusion of the State Agency on Control of Safety in construction at the Ministry of Emergency Situations.
Rapid development of construction sector in Azerbaijan created a basis for improvement of the Legislation in this sphere. The law at number 392-IVQ of June 29th, 2012 confirmed the Code of Town planning and Construction of the Azerbaijan Republic. According to this document except for houses with height no more than 12 meters and no more than three floors, construction of all houses demand permission. According to procedure, for the purpose of obtaining permission the customer has to file a petition in appropriate authority of executive power. It is necessary to add the copy of the document on the property right to the land plot to the statement or the document about the right of rent or use of the land plot. The appropriate authority of executive power checks the submitted documents and presents them for examination to the government institutions.
After ensuring fullness of documents, the appropriate authority of executive power for the purpose of obtaining the conclusion sends inquiry to the construction authorities defined according to appointment. The conclusion on inquiry has to be expressed within 1 month. In same time, appropriate authority of executive power, taking into account the arrived conclusions within three months considers the application and makes the decision to refuse or give the construction license. In case of the construction license, the copy of the decision, and also a special sign which is a basis to start construction works, is submitted to the applicant.
Actually, implementation of construction works on the basis of requirements of the Legislation was a complex problem until recently. According to independent researches, at the moment only 30% of new buildings are accepted on operation.
Acceptance of a new building on operation covers the receiving a special sign, and also implementing of construction works on the basis of requirements of the Code of Town planning and Construction. We will note that in the special sign received by a housing estate of “Renessans Palace” also need of building of object “According to the construction project and requirements of normative documents of the Code of Town planning and Construction Azerbaijani the Republics” is noted.
We will note that in the special sign received by a housing estate of “Renessans Palace” also is noted the necessity of object’s construction “According to the construction project and requirements of normative documents of the Code of Town planning and Construction Azerbaijan Republics”.
According to the Code, building of object, in particular a house is allowed only when the land plot has an exit to the highway. Except object, has to be noninflammable, serve formation of the healthy and safe inhabited environment, shouldn’t create the soil for accidents and undesirable risks (falling, a landslide, the fire, current blows, etc.), and also influence of noise and vibration shouldn’t pass a limit which can be hazardous to health of the person. Besides, in a house there have to be heat supply, artificial and natural lighting, acoustics (sound insulation and acoustics of rooms) has to be according to requirements, energy efficiency and economy of energy resources have to be according to requirements, the construction object has to possess the corresponding infrastructure for disabled people and other persons, with limited traficabilities.