• Renessans Palace: 1,5 ha sahəsi olan park və həyət - "Renessans palace" YK
Tikinti sahəsinin Azərbaycanda son illərdə inkişafı tikilən mənzillərin keyfiyyətinin yüksəlməsinə əhəmiyyətli dərəcədə təsir edib. Buna həmçinin potensial alıcıların artan tələbləri də təsir edib. Onlar rahatlığı yalnız öz evlərində deyil, həm də ondan kənarda da axtarırlar.
“Bütün xidmətlər bir addımlıqda” və “maksimum rahatlıq” prinsipləri əsasında inşa edilən “Renessans Palace” yaşayış kompleksi məhz bu cür tələbkar alıcılar üçün nəzərdə tutulub. Bunun üçün regionun aparıcı developerlərindən olan “AS Group İnvestment” tikinti şirkəti maksimum səy göstərir.
Belə ki, kompleksin sakinlərini sahəsi 1,5 ha olan nəhəng həyətyanı ərazi və park gözləyir. İnsanların həyat tərzinin müxtəlif olması “Renessans Palace”-ın memarları tərəfindən nəzərə alınıb. Söhbət etməyi sevən qadınlar, nərd və domino oynamağı sevən kişilər üçün söhbətgahlar və köşklər inşa ediləcək. Aktiv həyatı sevənlərin sərancamına tennis kortu, basketbol meydanı və müxtəlif idman avadanlığı veriləcək. Park ətrafında kilometrlər uzunluğunda qaçış və velosiped yolları salınacaq. Kompleksin gənc sakinləri üçün uşaq idman meydançası inşa ediləcək.

• "Renessans Palace": park and the yard with an area of 1,5 hectares - "Renessans palace" RC
Development of construction branch in Azerbaijan was significantly reflected in improvement of housing’s quality. It was promoted also by the growing requirements of potential buyers. They look for comfort and conveniences not only in the apartment, but also beyond its doors.
For these buyers is intended the housing estate of “Renessans Palace” which is under construction according to the principles “all services within walking distance” and “a maximum of comfort and safety”. One of the leading developers of the region, company builder AS Group Investment made maximum efforts for this purpose.
In particular, inhabitants of a complex are waited by the enormous yard and park with a total area of 1,5 hectares. The way of people’s life differs and it was considered by designers of “Renessans Palace”. For example, for the women liking to talk and for the men liking to play a backgammon or dominoes will be constructed the squares with shady arbors. For active time spending will construct a sports zone where at the disposal of inhabitants will be a tennis court, a basketball platform and the various sports equipment. Around park will be laid kilometer length paths for run and bicycle. For young inhabitants of a complex will be constructed the children’s playground.
In other word, the yard and park in “Renessans Palace” is the world, where everyone will find something special.