• Paytaxt daşınmaz əmlak bazarı: Qiymət, satış məhsulları və fəallıq - "Renessans palace" YK
Dövlət statistika komitəsinin məlumatına əsasən 2015-ci ildə bütün maliyyə mənbələri hesabına istifadəyə verilən yaşayış evlərinin ümumi sahəsi 1932 min m² təşkil etmişdir ki, bu da 2009-cu ilin analoji göstəricilərindən təqribən 29% çoxdur. Mənzil tikintisinin yüksələn dinamikası və 2006-2015-ci illərdə mənzil fondunun ümumi sahəsinin 25 milyon m² artmasına baxmayaraq, ölkədə mənzilə olan tələb hələ də yüksəkdir. Məhz mövcud yüksək tələb fonunda paytaxt və paytaxta yaxın ərazilərdə tikinti işləri sürətlə davam edir, bazara yeni layihələr daxil olur.
“AS Group İnvestment” Şirkətlər qrupu nəzdində strateji araşdırmalar mərkəzi iyul-avqust aylarında tikilməkdə olan 42 yaşayış kompleksi və binasında araşdırma aparıb. Araşdırma predmeti olan obyektlərdən 2016-cı ildə 12-i, 2017-ci ildə 20-i, 2018-ci ildə 10-u təhvil veriləcək. Tikinti şirkətləri əsasən nöqtəvi və ya mərhələli tikintiyə üstünlük verir. Nöqtəvi tikintilərdə sakinlərin minimal tələbatını ödəyəcək infrastruktur olmur. Mərhələli tikinti obyektlərində isə tikinti şirkəti tam infrastrukturlu kompleks təklif etsə də, binalar mərhələli şəkildə təhvil verilir. Sakinlər təmirə və yaşayışa buraxılır, amma binanın ətrafında tikinti işləri davam edir. Bu nöqteyi-nəzərdən “Renessans Palace” yaşayış kompleksi tikintisi kompleks şəklində həyata keçirilən nadir layihələrdən biridir. Yaşayış kompleksində bütün binalar 2017-ci ildə təhvil veriləcək.
Ekonom seqmentdən olan 32 layihənin əhəmiyyətli hissəsi (22) Xırdalan şəhəri və Masazır qəsəbəsində yerləşir. Təmirsiz ekonom mənzillərin 100% ödəniş zamanı 1m² orta qiyməti 720 AZN, təmirli – 1175 AZN təşkil edir. Bakının mərkəzi və mərkəzinə yaxın ərazilərində yerləşən biznes və premium-klass təmirsiz mənzillərin 1m² orta qiyməti 1740 AZN təşkil etmişdir.
Kredit və ipoteka məhsulları əksər layihələrin aparıcı qüvvəsi olmaqda davam edir. Araşdırma predmeti olan 42 layihənin yalnız birində kredit məhsulları yoxdur. 41 layihədə tikinti şirkətlərinin təklif etdiyi daxili kreditin müddəti 12 aydan 7 ilədək, ilkin ödənişi 10-50% arasında dəyişir. İpoteka məhsulları arasında isə 20-illik ipoteka üstünlük təşkil edir (ilkin ödəniş – 10%, illik – 10%). Maraqlıdır ki, əksər layihələrdə nağd və kredit qiymətləri fərqlənir. Halbuki, ipoteka ilə nağd qiymət arasında fərqin heç bir məntiqi izahı yoxdur. Belə ki, həm ipoteka, həm də 100% ödəniş zamanı tikinti şirkəti mənzilin dəyərinin 100%-ni əldə edir. Amma bu məntiqsizlik sonda alıcının ödəmə qabiliyyətini azaldır, ipoteka kreditinin riskliyini artırır. Belə ki, tikinti şirkətindən asılı olaraq daxili kredit və ipoteka zamanı mənzilin 1m² qiymətinin üzərinə 100-300 manat əlavə olunur. Düzdür, burada da istisnalar var. “Renessans Palace” yaşayış kompleksində istər ipoteka və daxili kredit, istərsə də nağd ödəniş zamanı qiymət eynidir.
Ümumilikdə, strateji araşdırmalar mərkəzi yaxın aylarda daşınmaz əmlak bazarında fəallığın artımını proqnozlaşdırır. “Fəallığa mövsümi amillər öz təsirini göstərəcək. Ənənəvi olaraq oktyabr və noyabr aylarında daşınmaz əmlak bazarında fəallıq müşahidə olunur”.

• Столичный рынок недвижимости: Цены, условия продаж и активность - ЖК "Renessans palace"
По данным Государственного комитета статистики в 2015-м году за счет всех финансовых источников было сдано 1932 тыс. м² жилья, что превышает аналогичные показатели за 2009-й год на 29%. За последние годы в стране динамично продолжается строительство жилья. Несмотря на растущую динамику жилищного строительства и рост общей площади жилого фонда в 2006-2015 годах на 25 млн. м², спрос на жилье в стране все еще высок. Именно на фоне высокого спроса, в столице и ее окрестностях высокими темпами идут строительные работы, на рынок выходят новые проекты.
Центр стратегических исследований при Группе компаний “AS Group İnvestment” в июле-августе провел исследование в 42 строящихся жилых комплексах и зданиях. Из ставших предметом исследования проектов 12 будут сданы в 2016 году, 20 в 2017 году, еще 10 проектов будут сданы в 2018 году. Строительные компании предпочитают точечное или поэтапное строительство. В точечном строительстве нет инфраструктуры, способной удовлетворить минимальные потребности жителей. В поэтапном строительстве девелопер предлагает комплекс с развитой инфраструктурой, но жилые здания сдаются поэтапно. Жители могут начать ремонт и переехать в свои квартиры, но строительство вокруг жилого дома продолжается. С этой точки зрения, жилой комплекс «Renessans Palace» один из редких проектов, где осуществляется комплексное строительство. Все здания комплекса будут сданы в 2017-м году.
Значительная часть эконом проектов (22 из 32) расположены в городе Хырдалан и поселке Масазыр. Стоимость 1м² эконом квартиры без ремонта при 100%-ой выплате составляет 720 AZN, с ремонтом – 1175 AZN. В проектах бизнес и премиум-класса, расположенных в центре и близких к центру районах Баку, средняя цена 1м² без ремонта составляет 1740 AZN.
Кредитные и ипотечные продукты все еще являются основной движущей силой большинства проектов. Из ставших предметом исследования 42 проектов только в одном нет кредитных продуктов. В 41 проекте застройщики предлагают внутренний кредит сроком от 12 месяцев до 7 лет и первоначальным взносом 10-50%. Среди ипотечных продуктов преимущественно встречается 20-летняя ипотека (первоначальный взнос – 10%, годовая ставка – 10%). Интересно, что в большинстве проектов цена квадратного метра при наличной оплате и кредите отличается. Хотя, эта ценовая разница не имеет логического объяснения при ипотеке. Ведь как в случае ипотеки, так и в случае 100%-ой оплаты строительная компания получает 100% стоимости квартиры. Но, эта разница в конечном итоге снижает платежеспособность покупателя и повышает степень риска ипотеки. Ведь в зависимости от строительной компании при кредите и ипотеке к стоимости 1м² дополнительно начисляется 100-300 манат. Правда и здесь есть свои исключения. В жилом комплексе “Renessans Palace” цена 1м² одинаковая как при 100%-ой оплате, так и при внутреннем кредите и ипотеке.
Касаясь общей ситуации на рынке эксперты центра стратегических исследований в ближайшие месяцы прогнозируют повышение активности. «На активность повлияют сезонные факторы. Традиционно в октябре и ноябре на рынке недвижимости наблюдается активность».