• Keyfiyyətli tikilən yaşayış binasını necə müəyyən etmək olar? - "Renessans palace" YK
Keyfiyyətli tikilən yaşayış binası haqqında bizdə hansı təsəvvürlər var? Bu təsəvvürləri əhatə edən siyahını alıcının arzu və istəklərinə uyğun olaraq qısaltmaq və ya uzatmaq olar. Amma yalnız az sayda potensial alıcı yaşayış binasının tikilmə keyfiyyətinin müəyyən edilməsi yollarını bilir. Azərbaycanda təsdiq olunmuş tikinti standartları var və onlara riayət etmək keyfiyyətli mənzil tikmək anlamına gəlir.
Keyfiyyətli tikilən binanın bünövrəsi qrunt sularından müdafiəyə və seysmik dayanıqlığa malik olmalıdır. Adətən qrunt sularından müdafiə üçün drenaj sistemi qurulur, hidroizolyasiya işləri həyata keçirilir. Bəzi hallarda isə sadalananlarla yanaşı olaraq digər metodlardan da istifadə olunur. Nümunə olaraq Elmlər Akademiyası metro stansiyası yaxınlığında yerləşən “Renessans Palace” yaşayış kompleksini göstərmək olar. Burada qurulan drenaj sistemi və həyata keçirilən hidroizolyasiya ilə yanaşı olaraq, təməldə olan istinad divarlarının betonuna mayə şüşə əlavə olunub. Bu da nəmə və qrunt sularına qarşı üçqat müdafiəni təmin edir. Binanın zəlzələyə qarşı dayanıqlığının təmin edilməsi üçün, seysmik aktiv rayonlarda binanın hündürlüyü 72 metrdən artıq olmamalı, onun hündürlüyünün 1/10 hissəsi yerin altında qalmalıdır. Bu tələbin sayəsində evin altında yaranan məkandan faydalı istifadə etmək üçün tikinti şirkətləri yeraltı dayanacaqlar tikir. Məsələn, “Renessans Palace”-da 1500 avtomobil üçün nəzərdə tutulmuş 3-mərtəbəli yeraltı dayanacaq sakinlərin istifadəsinə veriləcək. Bununla da kompleksdə avtomobil dayanacaqları kimi aktual bir problem öz həllini tapacaq. Azərbaycanda avtomobil dayanacaqlarının sayı üçün normativlər mövcud olmasa da, Moskva üçün təsdiq edilmiş dövlət normativlərinə əsasən ekonom-klass tikililərdə hər mənzil üçün 1, komfort-klass tikililərdə – 1,7, biznes-klass tikililərdə ən azı 2 parkinq yeri olmalıdır.
Təhlükəsizlik mövzusunu davam etdirərək qeyd edək ki, standartlara əsasən avtomobil dayanacaqları olan mərtəbələrdə beton döşəmənin qalınlığı 20 sm, yaşayış mərtəbələrində isə 16 sm təşkil edir. Bununla yanaşı olaraq, qəbul olunmuş standartlara əsasən bir mərtəbədə yerləşən mənzillərin sahəsi 500 m² çox olmamalı, hər blokda ən azı iki lift olmalıdır.
Kompleksin memarlıq üslubu cəlbedici olmalıdır. Güclü tikinti şirkətləri hər bir tikilidə özəl memarlıq üslubu tətbiq edir, öz layihələrini fərqləndirməyə çalışır.
Tikinti standartları və memarlıq üslubu ilə tanış olduqdan sonra, tikinti materiallarının keyfiyyətinə diqqət yetirin. Qranitin baha olması səbəbi ilə Bakıda çox az tikili, xüsusən də yaşayış binası bu tikinti materialı ilə üzlənir. Halbuki qranit əsrlər boyu öz zahiri görünüşünü dəyişmir və estetik cəlbediciliyini qoruyub saxlayır. Məhz buna görə, “Renessans Palace”-ın kommersiya mərtəbələri qranitlə üzlənəcək. Yaşayış kompleksinin divarları isə beton bloklardan hörüləcək. Bu tikinti materialı adi kərpic və daşa nisbətən qat-qat bahalı olsa da istiliyi daha yaxşı saxlayır, mənzilin isidilməsi ilə bağlı xərcləri dəfələrlə azaldır.
Digər vacib məsələ mənzildə pəncərələrin sayıdır. 1-otaqlı mənzildə ən azı iki pəncərə olmalıdır ki, siz arzunuza uyğun planlama işlərini həyata keçirib, otaqların sayını artıra biləsiniz. Mənzillərdə tavanın hündürlüyü də önəmlidir. Amma burada məsələ binanın hansı seqmentə aid olmasından asılıdır. Məsələn premium-klassı təmsil edən “Renessans Palace”-da tavanın hündürlüyü 3,45 metrdir, halbuki premium-klass üçün bu tələb 3,2-3,3 metrdir. Biznes-klass mənzillərdə tavanın hündürlüyü üçün tələb 2,9-3,0 metr təşkil edir.
Ümumilikdə kompleksin infrastrukturu dərindən araşdırmalıdır. Yalnız yaşayış binasından ibarət komplekslərin erası artıq tarixə çevrilib. Müasir meqapolislərdə “bütün xidmətlər bir addımlıqda” konsepsiyası tətbiq edilir. Bakıda da bu konsepsiya əsasında inşa edilən yaşayış kompleksləri var. Bu tip komplekslərdə sakinlərin tələblərini ödəyə biləcək kommersiya və sosial yönümlü obyektlər, həyətyanı sahə olmalıdır. Təmiz havanı təmin edən yaşıllıqlar, uşaqların əylənməsi üçün uşaq meydançaları, idman qurğuları meqapolisin mərkəzində yaşayan insan üçün böyük əhəmiyyət kəsb edir. Bunu nəzərə alaraq “Renessans Palace”-ın tikintisini həyata keçirən “AS Group İnvestment” Şirkətlər qrupu kompleksdə ümumi sahəsi 1,5 ha olan park yaradacaq. Burada yaradılacaq yaşıllıqlar, köşklər, tennis kortu, qaçış və velosiped yolları, idman qurğuları və idman meydançası sakinlərin sərəncamına veriləcək. Bundan əlavə, “Renessans Palace”-da mərkəzləşdirilmiş istilik sistemi qurulacaq, bu da sakinləri fərdi istilik sistemi qurmaqdan azad edəcək.
Beləliklə, biz sizi tikinti standartları və müasir meqapolis sakininin tələbləri haqqında məlumatlandırmağa çalışdıq. Sizə gələcək mənzil axtarışında uğurlar arzu edirik. Ümid edirik tövsiyələrimiz sizə seçim zamanı yardım edəcək.

• Как определить качественно построенное жилое здание? - ЖК "Renessans palace"
Какие у нас представления о качественно построенном жилом здании? Охватывающий эти представления список можно сокращать или расширять в зависимости от пожеланий потенциального покупателя. Но, только немногочисленные потенциальные покупатели знают методы определения качества строительства жилого дома. В Азербайджане уже есть подтвержденные стандарты строительства и их соблюдение означает строительство качественного дома.
Фундамент качественно построенного жилого дома должен обладать сейсмической устойчивостью и надежной защитой от грунтовых вод. Обычно в целях защиты от грунтовых вод устанавливается дренажная система, применяется гидроизоляция. В некоторых случаях наравне с вышеперечисленным используются и другие методы. В качестве примера можно привести расположенный вблизи метро станции «Эльмляр Академиясы» жилой комплекс «Renessans Palace». Здесь наравне с установленной дренажной системой и гидроизоляцией в стены бетонного фундамента добавлено жидкое стекло. Это обеспечивает трехкратную защиту против влаги и грунтовых вод. В целях обеспечения сейсмоустойчивости здания, в сейсмоактивных районах высота здания не должна превышать 72 метра, 1/10 часть здания должна остаться под землей. В целях полезного использования подземного пространства строительные компании строят подземные парковки. В частности, в «Renessans Palace» в распоряжение граждан будет передана трехэтажная подземная парковка на 1500 автомобилей. Тем самым, в комплексе найдет свое решение столь актуальная проблема как место автомобильной парковки. В Азербайджане нет нормативов для численности автомобильных парковок. Но, согласно подтвержденным для Москвы государственным нормам в жилых зданиях эконом-класса численность парковочных мест должно быть рассчитано 1 парковочное место на одну квартиру, в жилых зданиях комфорт-класса – 1,7, бизнес-класса как минимум 2 парковочных мест.
Продолжая тематику безопасности отметим, что согласно стандартам строительства на этажах, где расположены автомобили толщина бетонного пола составлять 20 см, на жилых этажах – 16 см. Наравне с этим, согласно подтвержденным стандартам площадь расположенных на одном этаже квартир не должна превышать 500 кв. метров, на каждом этаже должны быть как минимум два лифта.
Архитектурный стиль комплекса должен быть привлекательным. Сильные строительные компании в каждом строении применяют индивидуальный архитектурный стиль, стараются выделять свои проекты.
После ознакомления строительными стандартами и архитектурным стилем, обратите внимание на качество строительных материалов. Ввиду цены гранита, только единицы строений, в особенности жилых зданий в Баку облицовываются этим строительным материалом. Но, несмотря на высокую стоимость гранит на протяжении столетий сохраняет свой внешний вид и эстетическую привлекательность. Именно по этой причине коммерческие этажи в «Renessans Palace» будут облицованы гранитом. Кладка стен в «Renessans Palace» осуществлена бетонными стеновыми блоками. Этот строительный материал стоит намного дороже, чем кирпич и камень, но значительно снижает расходы для обогрева квартиры.
Другим важным вопросом является число окон в квартире. В 1–комнатной квартире должно быть, как минимум два окна, для того, чтобы провести перепланирование и увеличить число комнат. Высота потолка также является важным вопросом. К примеру, в представляющем премиум-класс жилом комплексе «Renessans Palace» высота потолков достигает до 3,45 метров, хотя для этого сегмента требованием является 3,2-3,3 метров. В квартирах бизнес-класса требованием к высоте потолков является 2,9-3,0 метров.
Инфраструктуру комплекса следует детально изучить. Комплексы, состоящие только из жилых домов остались истории. В современных мегаполисах применяется концепция «все в шаговой доступности». В Баку есть жилые комплексы, которые строятся на основе этой концепции. В таких комплексах должны быть двор, социальные и коммерческие объекты. Обеспечивающие чистый воздух озеленения, детская площадка для развлечения детей, спортивные сооружения имеют очень важное значение для тех, кто живет в центре мегаполиса. Учитывая это осуществляющая строительство «Renessans Palace» Группа компаний «AS Group Investment» создаст на территории комплекса парк площадью 1,5 га. В свое распоряжение жители получат озеленения, беседки, теннисный корт, беговые и велосипедные дорожки, спортивные сооружения и спортивную площадку. Кроме этого, в «Renessans Palace» будет создана централизованная отопительная система, что освободит жителей от построения автономной отопительной системы.
Итак, мы постарались проинформировать вас о стандартах строительства. Мы желаем вам успехов в поисках квартиры. Надеемся, что наши рекомендации помогут вам при выборе.