Daxili kredit (ipoteka) yalnız manatla
Güclü iqtisadi inkişaf və demoqrafik artım səbəbi ilə ölkədə daşınmaz əmlaka yüksək tələb müşahidə olunur. Mövcud tendensiyalar fonunda, əhalinin böyük hissəsi əlçatan mənzil axtarışındadır. Üstəlik banklar və tikinti şirkətləri rahat və münasib şərtlərlə daxili kredit və ipoteka təklif edirdilər. Kreditin hansı valyuta ilə verilməsi arxa plana keçirdi.
Amma bu əhəmiyyətli detal iqtisadi böhranlar, valyuta məzənnələrinin kəskin dəyişməsi zamanı özünü yadda salır. Buna görə, potensial mənzil alıcıları, milli valyutalarda verilən kreditlər axtarışındadırlar. Azərbaycanda mənzil alıcıları manatla verilən kreditlər axtarırlar, çünki gəlirlərini manatla alırlar.
Amma Azərbaycanda iri layihələri reallaşdırmaq və müştərilərlə dayanıqlı münasibətlər qurmaq üçün öz texniki-maliyyə bazasına malik güclü şirkətlər var. Belə tikinti şirkətlərindən biri də “AS Group İnvestment” şirkətidir. Şirkətin müəssisələri tikinti materialları, çınqıl, otsev, armokarkas, dəmir-beton və beton məmulatları, bordür, səki daşları və digər tikinti materiallarını istehsal edirlər. Bundan əlavə, şirkətin avtoparkında 230-dan çox tikinti və istehsal texnikası var. Özünün istehsalat bazasının olması, idxal və digər şirkətlərin təchizatından asılılığın olmaması “AS Group İnvestment”-ə öz müştərilərinə ən sərfəli şərtləri təklif etməyə şərait yaradır. Əgər bir çox tikinti şirkətləri öz layihələrində qiymətlərə yenidən baxdılarsa, “AS Group İnvestment”-in inşa etdiyi “Renessans Palace” yaşayış kompleksində qiymətlər 2014-cü ilin dekabrından dəyişməz qalıb. Bu layihədə daxili kredit (ipoteka) üzrə hesablaşmalar yalnız manatla aparılır.
Daxili kreditin manatla verilməsi möhtəşəm yaşayış kompleksinin yeganə üstünlüyü deyil. 2 ilə dək olan daxili kreditin ilkin ödənişi 30% təşkil edir və mənzilin ilkin dəyərinə əlavə faiz hesablanmır. 3-5 illik kredit zamanı, ilkin ödəniş 20% təşkil edir və mənzilin ilkin dəyərinə 5%, 4 illik kredit zamanı 7% və 5 illik kredit zamanı 10% əlavə vəsait ödənilir. Deyilənlərə həmçinin “AS Group İnvetment”-də müştərilərlə sadələşmiş iş prinsipini də əlavə etmək lazımdır – sənədlərin hazırlanması üçün xərclərin və girovun olmaması və s.
Müqayisə üçün qeyd edək ki, 5-illik standart ipoteka zamanı mənzilin ilkin dəyərinə 20%-dən çox vəsait hesablanır.
Belə ki, bir kvadrat metrinin qiyməti (1600 manat) və sahəsi (82 kv. metr) olduğu halda, “Renessans Palace” və digər layihələrdə mənzilin qiyməti 131200 manat təşkil edəcək. 5-illik kredit zamanı “Renessans Palace”-da mənzilin qiyməti 144320 manat, digər layihələrdə – 131200 manat təşkil edəcək. 20% ilkin ödəniş “Renessans Palace”-da 28864 manat, digər layihələrdə – 26240 manat olacaq. “Renessans Palace”-da illik faiz dərəcəsi – 0%, digər layihərdə 10%, aylıq ödəniş isə müvafiq olaraq 1924 və 2230 olacaq. Beləliklə, 5-illik kredit zamanı “Renessans Palace”-da mənzilin yekun qiyməti 144320 manat, digər layihələrdə 160045 manat təşkil edir.
Bu nümunədən göründüyü kimi, eyni sahəsi və qiyməti olduğu halda, münasib şərtlər sayəsində “Renessans Palace”-da mənzil digər layihələrdən 15725 manat ucuz başa gəlir. Eyni zamanda aylıq ödənişin həcmi “Renessans Palace”-da əhəmiyyətli dərəcədə azdır.
Mənzil alınması üçün əlçatan şərtlərlə yanaşı “Renessans Palace” əsasında müasir şəhərsalmanın bütün tələbləri qoyulan premium səviyyəli yaşayış kompleksidir. Yaşayış kompleksi “bütün xidmətlər bir addımlıqda” və “maksimum rahatlıq” prinsipləri əsasında inşa edilir. Bunun nəticəsi olaraq, “Renessans Palace»” premium səviyyənin beş standartına uyğundur: yerləşmə, tikinti şirkətinin reputasiyası, memarlıq, təhlükəsizlik və zəngin infrastruktur. Xatırladaq ki, kompleks “Elmlər Akademiyası” metro stansiyası yaxınlığında yerləşib. Bu isə öz növbəsində şəhər daxilində rahat hərəkət etməyə imkan verir.
Ən nəhayət, kompleksdə tək Azərbaycan üçün deyil, eyni zamanda bütün MDB məkanı üçün inqilabi “avtomobilsiz həyət” konsepsiyası sayəsində, avtomobillərin kompleksdə hərəkəti maksimal məhdudlaşdırılacaq. “Avtomobilsiz həyət” konsepsiyası və yeraltı dayanacaq sayəsində sakinlərin istirahəti üçün 1,5 sahəsi olan park və həyətyanı sahə yaradılıb.
Daxili kreditin rahat və sərfəli şərtləri və müasir şəhərsalmanın bütün tələblərinə uyğun olması “Renessans Palace” yaşayış kompleksini bütün mənzil alıcıları üçün kifayət qədər sərfəli bir təklifə çevirir.

• Внутренняя рассрочка (ипотека) только в манатах - ЖК "Renessans palace"
Ввиду бурного экономического развития и демографического роста в стране наблюдается высокий спрос на жилую недвижимость. На фоне существующих тенденций большая часть населения постоянно находится в поисках доступного жилья. Тем более, банки и строительные компании предлагали удобные и благоприятные условия рассрочки и ипотеки. Значение валюты, в которой выдавался кредит, отходило на второй план. Проще говоря, в данном случае на валюту до последнего времени мало кто обращал внимание.
Но эта немаловажная деталь громко заявляет о себе в периоды мировых экономических кризисов, резких колебаний валют относительно друг друга, так как финансовый и банковский сектор разных стран можно сравнить с единой кровеносной системой глобальной экономики. Поэтому сегодня потенциальные соискатели жилья ищут кредиты, выдаваемые в национальных валютах. В Азербайджане – в манатах, так как и доходы свои получают в манатах.
Впрочем, в Азербайджане есть сильные строительные компании, которые обладают своей технико-финансовой базой для самостоятельной реализации крупнейших проектов и могут позволить себе стабильные отношения с клиентами – покупателями жилья. Одним из таких застройщиков является компания «AS Group Investment». Предприятия компании производят строительные материалы, отсев, щебень, армокаркас, железобетонные и бетонные изделия, бордюрный камень, тротуарные плиты и многое другое. В автопарке компании насчитывается более 230 единиц строительной и производственной техники. Словом, собственный строительный комплекс полного цикла и практически полное отсутствие зависимости от импорта или поставок других отечественных компаний позволяют «AS Group Investment» идти навстречу своим клиентам и предлагать им наиболее выгодные условия продаж. Если многие застройщики изменили цены на своих проектах, то в жилом комплексе «Renessans Palace», который возводит компания «AS Group Investment», цены на квартиры остаются без изменений с декабря 2014 года. И внутренняя рассрочка (ипотека) предусматривает здесь расчеты только в манатах.
Предоставление внутренней рассрочки в манатах не единственный плюс этого грандиозного жилого комплекса. По внутренней рассрочке до двух лет первоначальный взнос составляет 30%, а на основную часть платежа проценты вовсе не начисляются. В случае рассрочки от 3 до 5 лет, начальный взнос составляет 20%, а к начальной стоимости квартиры придется доплатить всего 5%, при 4-летней рассрочке – 7%, при 5-летней – 10%. К перечисленному следует также добавить упрощенную процедуру работы с клиентами в «AS Group Investment» – отсутствие расходов на подготовку документации, залоговое обеспечение и т.д.
Для сравнения отметим, что в случае 5-летней стандартной банковской ипотеки к начальной стоимости квартиры начисляется более 20%.
В частности, с одинаковой стоимостью одного квадратного метра (1600 манатов) и площадью (82 кв. метров) стоимость квартиры в «Renessans Palace» и в других проектах составит 131200 манатов. Изначальная стоимость квартиры при 5-летнем кредиты в «Renessans Palace» составит 144320 манатов, в других проектах 131200. 20%-ный начальный взнос в «Renessans Palace» составит 28864 манатов, в других проектах 26240. Если годовая ставка в «Renessans Palace» составляет 0%, в других проектах в среднем 10%. При ежемесячной оплате в «Renessans Palace» 1924 манатов и 2230 манатов в других проектах, итоговая стоимость квартиры в «Renessans Palace» составит 144320 манатов, в других проектах 160045 манатов.
Как видно из этого примера, при равной квадратуре и стоимости квартира в «Renessans Palace», благодаря выгодным условиям продажи, обходится в среднем на 15725 манатов дешевле, чем в других проектах. В тоже время, сумма ежемесячных выплат в «Renessans Palace» значительно ниже.
Наравне с доступными условиями приобретения квартиры, особо подчеркнем, что жилой комплекс «Renessans Palace» – это жилая недвижимость премиум-класса, где в основе лежат требования современного градостроительства. Комплекс строиться на принципах «все в шаговой доступности» и «максимум комфорта». В результате «Renessans Palace» соответствует пяти стандартам премиум-класса: месторасположение, репутация строительной компании, архитектура, безопасность и развитая инфраструктура. Напомним, что комплекс расположен вблизи метростанции «Эльмляр Академиясы», что позволяет быстро и удобно передвигаться внутри города.
И наконец, в жилом комплексе была применена революционная не только для Азербайджана, но также для всего пространства СНГ концепция «двор без машин», то есть движение автомобилей на территории комплекса будем максимально ограничено. Благодаря концепции «двор без машин» и подземной парковке для отдыха жителей комплекса создан парк и двор с площадью в 1,5 га.
Выгодные и удобные условия выплаты внутренней рассрочки в манатах и соответствие всем требованиям современного градостроительства превращают жилой комплекс «Renessans Palace» в достаточной степени выгодное предложение для всех соискателей жилья.