• Bakıda ən sərfəli mənzili harada almaq olar? - "Renessans palace" YK
Daşınmaz əmlak üzrə portalın – yeniemlak.az rəqəmlərinə əsasən Bakının yaşayış tipli daşınmaz əmlak bazarında 2015-ci ilin dekabr ayından fevraladək qiymətlərin orta hesabla 6% artımı müşahidə olunmuşdur. Belə ki, əgər dekabr ayının ilk günlərində bir kvadrat metr mənzilin qiyməti 1332 manat təşkil edirdisə, cari ilin fevral ayında qiymət artıq 1409 manatadək qalxmışdır. Bununla belə, yeni tikililərdə qiymət artımı köhnə tikililərdə olan qiymət artımını 2 dəfə üstələyir: müvafiq olaraq 4,8% və 2,75%. Bu fərqin bir neçə səbəbi var ki, onlardan ikisi çox önəmlidir: – birinci – keyfiyyət amili. Köhnə tikililərdə qiymət ənənəvi olaraq yeni tikililərdən baha olsa da, bu fərq azalmaqdadır. Belə ki, əgər 2016-cı ilin yanvar ayında köhnə tikililərdə mənzilin qiyməti yeni tikililərdən 6% baha olsa da, 2014-cü ilin yanvar ayında bu fərq 15% çatırdı. Qiymət fərqinin yeni tikililərin xeyrinə dəyişməsi, tələbin istismar müddəti başa çatmaqda olan mənzillərdən yeni, keyfiyyətli mənzillərə doğru dəyişməsindən xəbər verir; – ikinci – ipoteka amili. Belə ki, tikinti şirkətləri tərəfindən ilkin bazarda təklif olunan orta və uzunmüddətli kreditlər, ipoteka məhsulları bu tip mənzillərin əlçatanlığını artırır ki, bu da tələbə, yekunda isə hazır və tikilən yeni tikililərin qiymətinə öz təsirini göstərir. Köhnə tikililərdə isə ipoteka ilə mənzil almaq üçün bir çox tələblərə cavab vermək lazımdır.
Alıcılar üçün tikilməkdə olan yeni tikililər xüsusilə cəlbedicidir. Bu tip mənzillərə olan tələb bütün daşınmaz əmlak bazarının hərəkətverici lokomotividir. Alıcıları cəlb etmək üçün, tikinti şirkətləri müxtəlif ipoteka və kredit məhsulları təklif edir. Bu cür təklif köhnə tikililərdə və çıxarışı olmayan yeni tikililərdə yoxdur.
Tikilməkdə olan yeni tikilər bazarında ən optimal variantı seçmək üçün, alıcı bütün mövcud təklifləri dərindən araşdırmalıdır.
Beləliklə, hal-hazırda tikinti şirkətləri nə təklif edir? Bunu aktiv reklam kampaniyası aparan bir neçə şirkətin timsalında araşdırmağa çalışaq.
Demək olar ki, bütün şirkətlər bazarda artıq oturuşmuş ilkin ödənişi – 10%, illiyi 8% olan standart 20-illik ipoteka təklif edir. Özü də, bir çox şirkətlər illik 4,5% xüsusilə qabardır. “Effektiv” termini xırda şriftlə yazılır. Ümumiyyətlə, ekspertlərin də fikirinə görə “effektiv faiz dərəcəsi” yanlış yanaşmadır, belə bir hesablama metodu ümumiyyətlə yoxdur. Biz alıcılar bilməliyik ki, effektiv 4,5%-lə illik (annuitet) 8% arasında heç bir fərq yoxdur. Bu bank terminləridir və ipoteka hesablamaları zamanı istər effektiv 4,5%, istərsə də annuitet 8% zamanı biz eyni rəqəmlər əldə edəcəyik.
Demək olar ki, bütün nəzərdən keçirilən layihələr 2014-cü ildə başlayıb və başa çatması 2017-2018-ci illərdə planlaşdırılır.
Maraqlıdır ki, tikinti şirkətləri qiymətlərini il ərzində müxtəlif şəkildə dəyişib. Belə ki, əksər layihələrdə qiymətlər 2015-ci ilin aprel ayından 2016-cı ilin mart ayınadək 5-29% artmışdır. Əlbəttə qiymətləri dəyişməyən tikinti şirkətləri də var. Belə ki, “Renessans Palace” yaşayış kompleksi bütün mövcud stereotipləri sındıraraq 2014-cü ilin dekabr ayından qiymətləri dəyişməyib. Bununla yanaşı olaraq, yaşayış kompleksi mövcud “Bahar Kampaniyası” çərçivəsində xüsusi qiymətlər təklif edir.
Bakının rayonları üzrə qiymət fərqi xüsusi maraq doğurur. “Qara Qarayev” metro stansiyasından 400-500 metr məsafədə yerləşən tikilən binada bir kvadrat metrin qiyməti 1200 manat təşkil edir. Biləcəri qəsəbəsində tikilməkdə olan binada bir kvadrat metrin qiyməti 1435 manat təşkil edir. Günəşli “D” massivində qiymətlər 1600 manata çatır. “Həzi Aslanov” metro stansiyasından 2,5 kilometr məsafədə yerləşən tikilən binada bir kvadrat metrin qiyməti 1300 manata çatır. Mövcud vəziyyətdə, “20 Yanvar” metro stansiyası yaxınlığında tikilən binada, təmirli bir kvadrat metrin qiymətinin 1790 manat olması kifayət qədər adekvat görsənir. Paytaxtın mərkəzinə doğru irəlilədikcə qiymət də artır. Belə ki, “Mətbuat” və “Hüseyn Cavid” prospektlərinə yaxın məsafədə yerləşən tikilən binalarda qiymətlər 1600-2450 manat arasında dəyişir.
Maraqlıdır ki, “Elmlər Akademiyası” metro stansiyası yaxınlığında yerləşən “Renessans Palace” premium-klass yaşayış kompleksində qiymətlər Biləcəri qəsəbəsində yerləşən ekonom-klass mənzillərlə eynidir. “Bahar Kampaniyası” çərçivəsində bu kompleksdə bir kvadrat metrin qiyməti 1400-1450 manat təşkil edir. “Renessans Palace”-ın yerləşməsini və konsepsiyasını nəzərə alsaq bu qiymətlər həm şəhərin bu hissəsi üçün, həm də bütün paytaxt miqyasında çox cəlbedicidir.
İstənilən halda hansı təklifin daha sərfəli olduğunu siz müəyyən edəcəksiniz: 1400 manatdan başlayan qiymətlərlə şəhərin mərkəzinə yaxın ərazidə yerləşən premium mənzil, kvadrat metri 1435 manata olan Biləcəri qəsəbəsində yerləşən ekonom-klass mənzil və ya “20 Yanvar” metro stansiyası yaxınlığında yerləşən və bir kvadrat metri 1790 manat olan təmirli mənzil…

• Где самые выгодные цены на жилье в Баку? - ЖК "Renessans palace"
Согласно данным портала недвижимости yeniemlak.az, на рынке жилой недвижимости Баку с декабря 2015-го по февраль текущего года наблюдалось повышение цен в среднем на 6%. Так, на начало декабря прошлого года средняя стоимость «квадратного метра» жилья составила 1332 манат, а в феврале текущего года – 1409 манат. Причем, рост цен на рынке «новостроек» почти в два раза опережает рост на старое жилье: 4,8% и 2,75% соответственно. Такая разница обусловлена несколькими причинами, из которых две – самые важные: – первое – фактор качества. Так, цены на старое жилье хоть и традиционно выше цен на «новостройки», но показывают постепенное сужение этой разницы. Так, если в январе 2016 года «старое жилье» стоило на 6% дороже «новостроек», то в январе 2014 года эта разница составляла аж 15%. Тенденция уменьшение этой разницы в пользу новостроек – показатель смещения спроса на новое качественное жилье и постепенный отказ от застаревшего «вымирающего» жилья; – второе – фактор ипотечного рынка. Так, ипотечные продукты, кратко- и среднесрочные рассрочки, предлагаемые сегодня строительными компаниями на первичном рынке Баку, повышают доступность такого типа жилья, что положительно отражается на спросе, а в конечном итоге и на цене «квадрата» в новостройках – в строящихся и готовых новостройках. Старое жилье такими условиями, к сожалению, пока что не может похвастаться, так как покупатель такого жилья по ипотеке должен соответствовать множеству требований.
Особо привлекательным для покупателей сегодня является рынок строящихся новостроек, спрос на которые является важным локомотивом всего рынка недвижимости Баку. Для привлечения покупателей строительные компании предлагают различные ипотечные продукты и рассрочки, условия и цены для своих покупателей, чем не могут похвастаться ни старое жилье, ни готовые новостройки без «купчи».
Чтобы выбрать самый оптимальный вариант на рынке строящихся новостроек, покупатель должен максимально глубоко изучить каждое предложение из всего имеющегося обилия.
Так что же сегодня предлагают строительные компании? Попробуем понять на примере нескольких из них, которые активнее всего рекламируются.
Почти все эти компании предлагают стандартную устоявшуюся на рынке ипотеку – сроком на 20 лет, с первоначальным взносом 10% и годовой ставкой 8%. При этом, стоит отметить, что многие компании в своих рекламах выделяют годовую ставку – 4,5%, указав мелкими буквами рядом слово «эффективная». В целом, по мнению экспертов, «эффективная ставка» не правильный подход, такого метода подсчета вообще не существует. И нам – покупателям, надо знать, что 4,5% эффективная годовая ставка это та же самая 8%-ая годовая ставка (она же аннуитетная). Это сугубо банковские термины, и в расчетах по ипотеке мы получим абсолютно одинаковые цифры, что при 4,5% эффективной годовой ставке, что при 8% аннуитетной.
Почти все рассматриваемые проекты начаты в 2014 году, а сроки сдачи проектов планируются на 2017-2018 годы.
Интересно, что по изменениям цен за последний год нет «единства» среди строительных компаний и их проектов. Так, в большинстве проектов цены с апреля 2015-го по март 2016-ый год выросли на 5%-29%. Конечно есть и такие проекты, где цены остались на прежнем уровне. При этом среди рассматриваемых компаний, жилой комплекс “Renessans Palace”, сломал все стереотипы и правила рынка – компания-застройщик не повышала цены уже с 2014 года. Наравне с этим, «Renessans Palace» предлагает специальные цены в рамках действующей «Весенней Кампании».
Интересным выглядит также ценовой разброс по районам города Баку. В 400-500 метрах от станции метро «Кара Караев» застройщик предлагает квартиры в строящемся доме за 1200 ман/м2. В поселке Баладжары «квадратный метр» в строящемся доме стоит 1435 манат. В массиве «D» Гюнешли цена одного квадратного метра достигает до 1600 манатов. В строящемся доме в 2,5 км от станции метро «Ази Асланов» цена «квадрата» достигает до 1300 манат. На фоне этого, в строящемся доме недалеко от станции метро «20 Января», цена «квадрата» с ремонтом за 1790 манат выглядит достаточно адекватной. Логично, что приближаясь к центру и популярным районам, стоимость жилья растет прямопропорционально. Так, например, в таких локациях Ясамальского района, как проспект Метбуат и Гусейн Джавида, цены в строящихся домах варьируются в коридоре 1600-2450 манат за квадратный метр.
Примечательно, что тот же самый жилой комплекс премиум-класса «Renessans Palace», расположенный вблизи метро станции «Эльмляр Академиясы», предлагает квартиры по ценам «эконом-жилья» в Баладжарах. Так, в рамках «Весенней акции» часть квартир в данном комплексе предлагается по 1400-1450 манат за квадратный метр. Учитывая расположение ЖК «Renessans Palace», ее концепцию – такие цены объективно кажутся самыми привлекательными не только для данной части города, но и в масштабах всей столицы.
Вам решать что выгоднее: премиум жилье вблизи центра от 1400 манат, эконом жилье в Баладжарах за 1435 манат или квартира с ремонтом недалеко от метро станции «20 Января» за 1790 манат…