Azərbaycan Dövlət İnformasiya Agentliyi – AZƏRTAC:
Şirkətdən AZƏRTAC-a bildirilib ki, layihəyə görə, ümumi sahəsi 2,67 hektar olan kompleksin tikintisinə 2014-cü ilin mayından başlanılıb.
Premium klass tipli yaşayış kompleksi monolit dəmir-beton karkas texnologiyası ilə tikilmiş 18 mərtəbəli binalardan ibarət olacaq. Binaların inşasında aqlay və qranit, həmçinin izolyasiyaedici materialdan istifadə edilir. Bu da öz növbəsində enerjiyə 30 faizədək qənaət imkanı verir.
Layihənin müəllifləri “avtomobilsiz həyət” konsepsiyasına üstünlük veriblər. Belə ki, nəqliyyat vasitələrinin kompleks ərazisində – həyətdə hərəkəti tam məhdudlaşdırılacaq. Burada 3 mərtəbəli yeraltı dayanacaq, müxtəlif kommersiya və əyləncə obyektləri, uşaq və idman meydançaları fəaliyyət göstərəcək. Yaşıllıqlar salınacaq, abadlıq işləri aparılacaq. Beləliklə, insanların istirahəti üçün 1,5 hektarlıq həyətyanı ərazi yaradılacaq.

The Azerbaijan State News Agency – AZERTAC:
In a housing estate of “Renessans Palace” the preference will be given to the concept “Yard without cars”.
Near a metro station “Elmlyar Akademiyasy” the AS Group Investment company builds a housing estate of “Renessans Palace”.
As reported to AZERTAC in the company, construction of a complex which area according to the project makes 2,67 hectares, began in May, 2014. 18 floors of buildings in a housing estate of a premium class of “Renessans Palace” will be built on the basis of technology a monolithic ferroconcrete framework. In construction of buildings are used aglay and granite, and also the isolating materials. This, allows saving about 30% of energy.
The authors of projects preferred the concept “The yard without cars”. The moving of the cars inside of housing estate will be limited. In housing estate will be constructed the three-storyed underground parking, various commercial and entertaining objects, nurseries and sports grounds. Will be carried out the work on gardening and improvement. Thereby, for rest of people the domestic territory with an area of 1,5 hectares will be created.